ATTINY2313-20PU Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : ATTINY2313-20PU
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : AVR® ATtiny
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
ATTINY2313-20PU Specifications
Part Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 18
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)